+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: mat sorusu cözermisiniz

yasin28 is on a distinguished road
    Beğendikleri
    0
    0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edildi
    Tecrübe Puanı
    0

Standart mat sorusu cözermisiniz

resimdeki soruyu cözüp bana anlatırmsınız ne tür işlem yapılıyor ne için yapılıyor

Technical Admin EğitimCafe is a glorious beacon of light EğitimCafe is a glorious beacon of light EğitimCafe is a glorious beacon of light EğitimCafe is a glorious beacon of light EğitimCafe is a glorious beacon of light EğitimCafe İsimli Üyenin Kullanıcı Resmi
    Beğendikleri
    307
    123 Mesajına 137 Kere Teşekkür Edildi
    Tecrübe Puanı
    100

Facebook üzerinde verilen cevabı birebir kopyalıyorum.
    Buse Gülcan: 1+11=12, 1+11+111=123, 1+11+111+1111=1234 yani buradan çıkarılması gereken şey her bir sayı eklendiğinde ardışık doğal sayılar çıkıyor ve her on sayı eklemede bir 1234567890 sayısı tekrarlanıyor.Bu durumda toplamın sonucunda kaç tane 1 rakamı olduğunu bulmak için 2011 i 10 a bölmek gerekir ama sonucun tam çıkması için 2010 u 10 a bölünce sonuç 201 çıkar. Belki matematiksel bir formülle çözümü vardır ama ben mantık yolundan yaptım. Doğruluğundan emin değilim )

..Eğitim Fedakarlıktır..

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Sitemizde Moderatör Olmak isteyen Üye arkadaşlar [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Linkini Kullanabilirler. Lütfen Mesajınızda Yetkili Olmak İstediğiniz Bölüm veya Bölümleri Belirtiniz.

Technical Admin EğitimCafe is a glorious beacon of light EğitimCafe is a glorious beacon of light EğitimCafe is a glorious beacon of light EğitimCafe is a glorious beacon of light EğitimCafe is a glorious beacon of light EğitimCafe İsimli Üyenin Kullanıcı Resmi
    Beğendikleri
    307
    123 Mesajına 137 Kere Teşekkür Edildi
    Tecrübe Puanı
    100

Devamı

Sanırım 123456790 diye tekrarladığını gözden kaçırmışım soru bu şekilde çözüldüğünde ise her 9 sayıda bir 1 rakamı tekrarlandığı için 2011 in 9 a bölünmesi gerekir ama tam çıkmadığı için 2007 ye böldüm ve 223 çıktı ve ilk on sayı toplandığında sonucun basamak sayısı son eklenen sayının basamak sayısına eşitti ama 10. sayıdan sonra eklendiğinde basamak sayısı son eklenen sayının basamak sayısına eşit olmadı ve örüntü doğru devam etti ama sondaki sayılar sürekli değişti.Bu durum 2011 e kadar devam edeceğinden 2011. sayı eklendiğinde 9 lu sayının sonunda birden fazla 1 olabilir ve bence cevap 226 olmalı

..Eğitim Fedakarlıktır..

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Sitemizde Moderatör Olmak isteyen Üye arkadaşlar [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Linkini Kullanabilirler. Lütfen Mesajınızda Yetkili Olmak İstediğiniz Bölüm veya Bölümleri Belirtiniz.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler